Przyszłość jest dziś! Najbardziej porządane zawody.

Kosmonauta? Makler? Te zawody wcale nie są najcześciej wymienaine jako zawody przyszłości. Zastanawiasz się jaki zawód wybrac dla siebie? Masz już dość swojej obecnej pracy i marzy ci się inna. Zobacz w których zawodach w niedalekiej przyszłości będzie można łatwo i szybko zarobić, a które prace są zagrożone i mogą zostać zastąpione przez roboty?

 

Zawody przyszłości

Nowe technologie i IT to najmniej zaskakująca i najczęściej występująca w prognozach branża, w której specjaliści znajdą pracę w przyszłości. Szacuje się, że w samej europie do 2020r. ma powstać około miliona nowych miejsc pracy w branży IT. Poszukiwani będą m.in. programiści, graficy 3D, analitycy systemowi, konsultanci SAP, architekci systemowi, specjaliści ds. bezpieczeństwa oraz administratorzy baz danych.

Pomimo, że średnia wynagrodzeń w IT w Polsce kształtuje się na poziomie 8 tysięcy złotych brutto to cały czas odnotowujemy brak rąk do pracy w tej branży. Najbardziej problem dotyka programistów. z Drugiej jednak strony to właśnie zawód programisty może zostać w dużej mierze zautomatyzowany i kodowaniem zajmą się maszyny. Bazując na kalkulatorze WillRobotsTakeMyJob prawdopodobieństwo zastąpienia programistów przez roboty wynosi aż 48 procent. Dlatego też w niedalekiej przyszłości zmniejszy się zapotrzebowanie na typowych programistów, a wzrośnie zapotrzebowanie na takie zawody jak: koordynator projektów, analityk i projektant rozwiązań. W nowych technologiach prace znajdą także specjaliści w takich dziedzinach jak: Big Data, projektowanie i budowa robotów, sztuczna inteligencja, samouczenie się maszyn i cyber bezpieczeństwo, gdyż wraz z postępem technologii będzie wzrastać liczba ataków hakerskich.

Gdzie szukać pracy?

Według specjalistów 65 procent uczniów szkół podstawowych będzie realizowało profesje, które dopiero powstaną na potrzeby dynamicznie zmieniających się realiów. Czyli ponad połowa uczniów podstawówki będzie pracowała w zawodach, których jeszcze nie ma. W przyszłości powstaną takie zawody jak:

Analityk cybermiasta – Będzie on analizował i naprawiał czujniki, które będą kontrolować utrzymanie dostaw energii elektrycznej, czy gospodarowanie odpadami w miastach przyszłości dbając o wydajność systemu jakim jest miasto.

Twórca podróży w rozszerzonej rzeczywistości – osoba ta będzie odpowiedzialna za projektowanie i budowanie chwilowych przeżyć w ramach technologii VR. Dzięki niemu zwiedzisz Rzym, Mur Chiński, a nawet Księżyc bez wychodzenia z domu.

Menadżer zespołu ludzko-maszynowego – Będzie on odpowiedzialny za ustalenie jak najefektywniej można dobrać do wykonania danego zadania konkretną maszynę i pracownika znając ich specyficzne i indywidualne cechy i kompetencje, czyli który robot i który człowiek będą współpracować ze sobą najlepiej przy poszczególnym zadaniu.

Kontroler dróg i powietrza – Na tym stanowisku pracownicy będą zarządzać drogą na której pojawią się autonomiczne pojazdy oraz przestrzenią powietrzną, w której będzie coraz więcej dronów, w tym dronów-taksówek, które już są testowane w Dubaju.

Prywatna opieka medyczna – to kolejna dziedzina, w której będzie przybywało ofert pracy. Nasze społeczeństwo starzeje się. Szacuje się, że pomiędzy rokiem 2026, a 2040 liczba osób w wieku lato 80 lub więcej wzrośnie z 1,7 mln do 3,4 mln. Poza tym Polacy są coraz bogatsi i mają coraz wiekszą świadomość dbania o własne zdrowie. Szacunki mówią, że za około 10 lat będziemy tak samo bogaci jak włosi. Dlatego poszukiwane będą pielęgniarki, opiekunki dla osób starszych, dietetycy i rehabilitanci. W przyszłości nie zabraknie też pracy dla psychologów, terapeutów i mediatorów. Żyjemy coraz szybciej, regularnie się stresujemy i jesteśmy chronicznie zmęczeni, a to sprawi że do tych specjalistów będzie ustawiała się coraz dłuższa kolejka.

W przyszłości pracę znajdą również: biotechnolodzy, weterynarze, architekci, handlowcy, specjaliści ds. finansów oraz nauczyciele kształcenia zawodowego.

Humaniści pod kreską?

A co w takim razie z humanistami i osobami kreatywnymi? Czy te zawody są zagrożone?

Chociaż nie są najczęściej wymieniani jako zawody przyszłości, to robotom wyjątkowo ciężko będzie zastąpić ich w pracy.

Osobiście uważam, że w przeciągu 10 lat będzie większe zapotrzebowanie na pracowników humanistycznych. Ponieważ kiedy komputery przedstawią ci warianty potrzebne będzie spojrzenie z różnych perspektyw w celu uzyskania pełnego obrazu. – mówi Mark Cubain, właściciel Dallas Maverics

Według wspomnianego już kalkulatora WillRobotsTakeMyJob prawdopodobieństwo zastąpienia specjalisty od PR-u przez robota to zaledwie 18%, dziennikarza 11%, grafika 8,2%, a scenarzysty lub pisarza tylko 3,8%.

Według firmy doradczej McKinsey zawody, które z największym prawdopodobieństwem zautomatyzowane zostaną w przyszłości to: telemarketer, kasjer, kierowca taksówki, oraz kucharz w fast-foodzie.

Również wspomniany na początku makler może zostać zastąpiony niedługo przez sztuczną inteligencję. Już dziś wiele instytucji finansowych w Polsce i na świecie zatrudnia tzw. quant deweloperów, których zadaniem jest budowa samouczących się skryptów do analizowania i podejmowania decyzji inwestycyjnych. Decyzje odnośnie zarządzania portfelem inwestycyjnym klienta podejmują teraz algorytmy, a nie maklerzy.

 

Wybierając zawód i decydując się na daną pracę ważne jest aby przynosił ona nam satysfakcję i była interesująca. Pamiętajcie jednak, że praca nie będzie przynosiła zadowolenia ani satysfakcji, jeżeli w przyszłości może zostać zastąpiona przez robota, a nasze całe doświadczenie i umiejętności okażą się niepotrzebne.

Napiszcie w komentarzu jaka jest wasza praca marzeń i dlaczego uważacie, że to zawody przyszłości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *